İĞNE OYASI FİLE KAYA MODELİ

Merhabalar;

Ben Sevil. Öncelikle hepiniz hoş geldiniz. Bugün sizlere yapılışı çok kolay iğne oyası file kaya modeli nerelerde kullanılır ve nasıl yapılır? göstermeye çalışacağım. Havlu kenarı, Mevlut örtüsü kenarı ve yemeni, yazma kenarlarının yapımında kullanabilirsiniz. İster iğne oyası ister tığ oyası örgülerinizde sizlere yardımcı olacak file kaya modeli.

İğne oyası file kaya modeli

Kullanılan malzemeler;

*Polyester altın başak ip

*iğne, makas ve modele uygun gerekli kumaşlar (havlu, şifon…)

Yapılışı: Öncelikle kullanacağımız kumaşı belirliyoruz. Ve üzerine bir sıra iğne ile zürafa yapıyoruz. Yapmış olduğumuz zürafanın üzerine iğne oyası file kaya modeli ve yapılışı için 19 adet zürafa ile başlıyoruz ve ilk sırayı tamamlamış oluyoruz. Modeli çevirerek ilk zürafanın içerisine pırpır yapıyoruz ve sıra sonuna kadar zürafa yaparak devam ediyoruz. Zürafa sayımız 18 oldu. Tekrar modeli çevirerek pırpır yapıyoruz ve sıra sonuna kadar zürafa yaparak devam ediyoruz.

Bu işleme tepede düğüm kalana kadar devam ediyoruz. Sürekli dönerek sayımızı eksiltiyoruz. iğne oyası file kaya modeli eksiltme aşamasını tamamlıyoruz. Sıra kenarlardaki sık iğne modeline geldi. sık iğneleri yapabilmek için filenin kenarlarındaki pırpırlara kayanın tersinden ip atıyoruz. İpleri atarken bir pırpır boş bırakıp diğerine ip atıyoruz. Kayanın etrafını ip ile tamamlayıp o iplerin içerisine 9-10 adet sık iğne yaptıktan sonra iplerin boşluklarını doldurup kaya modelini yapıyoruz

iğne oyası file kaya modeli

İĞNE OYASI FİLE KAYA MODELİ

Kaya modelimiz hazır olduğuna göre şimdide hangi modellerle beraber kullanılır onları inceleyelim. Bu kaya modelinin aralarına hareketli çiçekler veya düz modeller yapabilirsiniz. Veya hiç bir model yapmadan sadece file kaya modeli ile de devam edebilirsiniz. Örnek verecek olursak bir fular modeli için aralara hareketli çiçek yapmamız gerekir çünkü fular gösterişli çiçekler ile daha şık görünmemizi sağlar.

En sevilen iğne oyası file kaya modeli

Örneğin bir havlu kenarı yapacaksak biraz daha sade modeller tercih etmeliyiz çünkü sürekli elimizin altında ve makinada yıkandığı için hareketli çiçekler çok kullanışlı olmayabilir.

İğne oyası file kaya modelinin detaylı yapılışı aşağıdaki linkte mevcut olup detaylara oradan ve iğne oyası el sanatları youtube kanalımdan ulaşabilirsiniz.

İĞNE OYASI FİLE KAYA YAPILIŞI

Beni tercih ettiğiniz için çok teşekkür ederim. Görüşmek üzere hoşçakalın…

Beğendiyseniz Lütfen Beğenip Paylaşın
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •