İĞNE OYASI ORTADAN ARTIRMA İLE YAPRAK YAPILIŞI

Merhabalar; ben Sevil hoşgeldiniz. Bugün sizlere iğne oyası ortadan artırma ile yaprak yapılışını göstermeye çalışacağım. Bu yaprağı her yerde kullanabilirsiniz. Mesela tesbih havlu yemeni ve çiçek altlarında kullanabilirsiniz.

İğne oyası ortadan artırma ile yaprak yapılışı

Kullanılan malzemeler: 3 katlı suni ipek iğne makas.

Yapılışı: öncelikle iki parmak etrafında ipi dolandırıp birleştiği yere bir düğüm atıyoruz. Böylelikle iğne oyası ortadan artırma ile yaprak yapılışına başlıyoruz. Düğüm attıktan sonra elimizde oluşan bir yuvarlak var. Bu yuvarlağın içerisine toplamda 3 adet zürafa yaparak ilk sırayı oluşturuyoruz. Oluşturduğumuz 3 adet zurafanın üzerine ip atarak geçiş yapıyoruz ve düğüm atarak sabitliyoruz. Düğüm attığımız yerin içerisine bir adet zürafa yaparak artırıyoruz. Bir yan zurafayi da yapıyoruz. Ve aynı yerin içerisine bir zürafa daha yapıyoruz. Bir yana geçerek bir zürafa daha yapıyoruz. Ve aynı yere bir zürafa daha yapıyoruz. 3 adet zürafa ile başladığımız yaprak artırma sonucunda 5 tane oldu. Sizler bu şekilde istediğiniz boyuta gelene kadar arttırabilirsiniz. Resimde görmüş olduğunuz iğne oyası yaprak artırma sayısı 11 dir.

Yeşil iple yaprak yapılışı

Artırmalarımız tamam olduğuna göre eksiltmeyle devam edelim. Eksiltme yapabilmek için yine ilk zurafaya ip atıyoruz. Ve bir yan zurafaya geçerek devam ediyoruz. Artırma olan yerlerdeki zurafalari artık yapmıyoruz. Her sırada zürafa sayımız bir adet eksilerek devam edecek ister tepede düğüm kalana kadar isterseniz de 5, 6 zürafa kalınca bitirebilirsiniz. Daha sonrasında isteğe bağlı olarak kenarları için arada kalacak şekilde 3 kat ip ile kontür geçebilirsiniz.

İğne oyası ortadan artırma ile yaprak yapılışı SEVİLİN ÖRGÜ EVİ youtube kanalimda ve aşağıdaki linkte mevcuttur. Bu aşamaya kadar geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim.

Beğendiyseniz Lütfen Beğenip Paylaşın
  •  
  •  
  • 1
  •  
  •